ODNOS BITCOIN-A I ZLATA
Nakon objašnjenih sličnosti između zlata i Bitcoin-a pokušaćemo kratko da se osvrnemo na specifične različitosti koje karakterišu ova dva sredstva obračuna vrednosti, u kontekstu načina njihove upotrebe i svrsi kojoj su namenjene:
IMAJU SUŠTINSKU VREDNOST
Zbog svojih svojstava i ograničene dostupnosti zlato je kroz istoriju postalo omiljeni izbor modela za izražavanje vrednosti, ali i za izradu nakita, prikazivanje društvenog statusa i bogatstva. Međutim,, zbog svojih fizičko hemijskih svojstava zlato ima i svoju industrijsku upotrebu. Za razliku od zlata Bitcoin nema suštinsku vrednost.
POSTOJANJE BITCOINA U FIZIČKOM SMISLU
Za razliku od zlata koje je plemeniti metal i hemijski element, Bitcoin ne egzistira u fizičkom obliku i zavistan je od sigurnosti virtuelnih prenosnih i sistema za deponovanje i čuvanje valute.
PRECIZNA DELJIVOST ZLATA I BITCOINA
Bitcoin može biti zaokružen na 8 decimala, poznatih kao Satoshi, a postoji i prostor u kodu koji dodatno povećava ova decimalna mesta. Zlato je takođe fizički fleksibilno i deljivo na sitne delove, ali to nije ni približno precizno, niti može biti matematički deljivo kao što je slučaj sa Bitcoin-om.
Povezani članci:
Revolucija među valutama - SVE O BITCOIN - u
Bitcoin i zlato - sličnosti
Šta se dešava sa Bitcoinom? Usponi i padovi kripto-valute
Zeleno svetlo za Blockchain sa Wall Street-a
TRADICIJA I FUNKCIJA OČUVANJA BOGASTVA
Zlato kao novac odnosno roba ima istoriju dugu 5000 godina i današnja njegova uloga rezervnog sredstva plaćanja u finansijskom sistemu daje mu dug život i sigurnu budućnost pa je u tom smislu idealan način za čivanje bogatstva bez obzira na bezbednosnu i ekonomsku situaciju u svetu. Postoji mnogo razloga zbog kojih treba posedovati zlato. Mnogi investitori savetuju da svako treba da ima između 5 i 10 procenata svog investicionog portfolija u plemenitim metalima.
U slučaju neke velike finansijske krize, sloma berzi, bankarskog sektora pa i velikog rata, zlato će vredeti. Šta više, njegova vrednost se može značajno i povećati. Međutim, isto se ne može reći za Bitcoin budući da se radi o novom proizvodu koji nije prošao test vremena i koji za svoju upotrebu zahteva određene uslove. Bitcoin, bar za sada, ne možemo sa sigurnošću okarakterisati kao nešto što će održati svoju vrednost u narednih 50 ili 100 godina i izdržati sva potencijalna iskušenja i teškoće sa kojima se svet može suočiti.
LIKVIDNOST BITCOINA I ZLATA
Najveća snaga Bitcoina nad konkurentskim valutama je njegova uloga sredstva razmene. Naime, Bitcoin može biti u upotrebi širom sveta, bez zavisnosti od bankarskog sistema i logistike. Takođe, transfer i plaćanje Bitcoin-om se može obavljati u bilo koje doba dana i noći.
Zlato je problematično zbog svog fizičkog oblika i provere autentičnosti, težine, finoće i drugih faktora koji mu određuju vrednost, a što ga čini komplikovanim za trgovinu. Ne smemo zaboraviti ograničenja prenosa zlata koje nameću državni propisi, a koja mogu biti i znatno strožija nego što su danas. Naime državni aparat može ići čak do zabrane držanja ovog plemenitog metala i organizovanja prinudnog otkupa, što se dešavalo u istoriji.
ZAKLJUČAK: KOLIKO SU BITCOIN I ZLATO SLIČNI ILI RAZLIČITI?
Poređenjem zlata i Bitcoina, naročito njihovih sličnosti, lako se može zaključiti zašto su mnogi ljubitelji ovog plemenitog metala prihvatili i Bitcoin. I jedan i drugi obezbeđuju sigurno utočište, naročito za skeptike koji ne veruju u veštačko kontrolisanje valuta i manipulisanje svetskom makroekonomijom. Ipak najveće razlike se ogledaju u nameni. Dok je zlato bolje i sigurnije utočište za obezbeđivanje bogatstva i održavanja njegove vrednosti, Bitcoin je bolji kao sredstvo razmene odnosno kao valuta.
Upravo nabrojane razlike ih svrstavaju pod jedan krov na način da bi zlato i Bitcoin mogli da funkcionišu paralelno i međusobno se dopunjuju i tako zamene ulogu današnjeg fiat novca u svetskoj trgovini.
Iz godine u godinu države odnosno ljudi u vladajućim strukturama dokazuju da nisu u stanju da upravljaju novcem i ekonomijom na adekvatan način, pa je možda vreme da pouzdanije stvari kao što su priroda (zlato) i matematika (Bitcoin) reše problem ljudske nesavršenosti i podložnosti greškama, manipulaciji, korupciji, pohlepi i drugim negativnim karakteristikama čoveka.